Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


Aktualności 


ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ

     Wspomniana w tytule świątynia to nie nowy i podszyty triumfalizmem pomysł Kościoła w Polsce, ale kontynuacja historycznego dzieła. Zaś muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego to próba godnego upamiętnienia zasłużonych i nieprzeciętnych synów polskiej ziemi.

     Pod koniec 2014 r. powrócił temat dofinansowania budowy muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Muzeum stanowi część Centrum Opatrzności Bożej. Dzięki decyzji Sejmu RP w budżecie zaplanowano na budowę muzeum 16 mln zł.

     Środowiska lewicowe ruszyły do ataku, uznając, że to zamach na świeckie państwo. Grupka osób zorganizowała   nawet pikietę w obronie jego świeckości. Trochę z przymrużeniem oka, ale i życzliwością, ponieważ poświąteczny czas do tego usposabia, możemy się umówić, że ich podatki zostaną przeznaczone na inne cele.

     Niewierzący w Polsce to od 4 do 7 proc. społeczeństwa - sporo zależy od metodologii badań. Nawet możemy uznać, że podatki od katolików nominalnych i okazjonalnych też nie zostaną przeznaczone na ten cel. Zostaje około 60 proc. zdeklarowanych katolików, którzy praktykują z różną częstotliwością. Zatem umówmy się, że ta suma zostanie wypłacona z podatków wierzących. Poza tym budżet to 300 mld zł, a owe 16 mln na budowę muzeum, to zaledwie mały promil tej sumy. Niektóre fotoradary potrafiły tyle zarobić w ciągu roku. A całkowity koszt wyborów samo-rządowych w 2014 r. to prawie 300 mln zł. Czy naprawdę zasługi św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego nie są warte utrwalenia dla następnych pokoleń?

    Jeśli i to nie jest w stanie uspokoić lewicowych sumień, to odwołuję się do uczciwości. Mimo że niewierzący to w skali wszystkich podatników niewielki odsetek, to jednak z budżetu są również dotowane różne projekty i przedsięwzięcia promujące laickość państwa. A świeckość państwa to nawet nie neutralność, która też jest krytykowana i uznawana za utopię. Świeckość to wcale nie nowoczesność, ale oświeceniowy zabobon i relikt okrutnej w skutkach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

     Państwo świeckie jest zaangażowane ideologicznie, ponieważ z definicji próbuje zepchnąć na margines lub nawet usunąć religię. Państwo nowoczesne nie powinno być świeckie, laickie lub wyznaniowe, ale przyjazne dla każdego — dla wierzących i niewierzących.

     Teraz kilka słów o Świątyni Opatrzności Bożej. Historia budo-wy świątyni liczy już przeszło 200 lat i jest trudna, a nawet drama-tyczna, podobnie jak historia Polski. Początek budowy sięga uchwały Sejmu Czteroletniego, który chciał w ten sposób podziękować za Konstytucję 3 Maja. Jednak inicjatywę przerwał III rozbiór Polski. Pracę podjęto w 1918 r., ale wybuch II wojny światowej i zawierucha czasu komunistycznego przerwały budowę. Do pomysłu budowy świątyni powrócił w 1989 r. kard. Józef Glemp, prymas Polski. Dzisiejsze Centrum Opatrzności Bożej to kontynuacja historycznego dzieła, które zostało nam przekazane przez poprzednie pokolenia.

     Można dziś dyskutować nad rozmiarem budowli, która jest monumentalna. Zapewne w 1989 r. wydawało się, że wszystkie przeciwności da się szybko pokonać, bo i optymizm tamtego czasu był wielki. Jednak trudna droga transformacji ustrojowej i kryzys gospodarczy znacznie spowolniły prace. Świątynia jako miejsce kultu jest budowana wyłącznie z ofiar wiernych, ale budowa muzeum jest wspierana ze środków przeznaczonych w budżecie na kulturę. Dziś to kontynuacja historycznego dzieła, które jest narodowym dziękczynieniem za trudny, ale piękny dar wolności.

ks. bp. Wiesław Śmigiel

Pielgrzym, 20015 R. XXVI nr 2 (656)
kontakt    
wykonanie