Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


aktualności 


Koncert organowy w Bazylice

Zapraszamy w sobotę, 19 listopada, do Bazyliki na koncert organowy w wykonaniu wybitnego kompozytora i organisty wirtuoza profesora Juliana Gembalskiego z Katowic. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 i towarzyszyć mu będzie pokaz tryptyku Janusza Trzebiatowskiego "Jezioro Charzykowskie".


Julian Gembalski (ur. 20 czerwca 1950 w Siemianowicach Śląskich) – profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i klawesynu. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jest wybitnym pedagogiem, kompozytorem i wirtuozem organów. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoir'a i Michaela Chapuis oraz muzykologa Jeana Saint-Arroman. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem wybitnego wirtuoza, mającego wielki talent do improwizacji - Floor Pettersa.

Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków "Orfeusz" na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.

Julian Gembalski zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z innymi francuskimi znakomitymi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu.

Jest założycielem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Aktualnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie prowadzi Katedrę Organów i Klawesynu.

Od 1995 roku prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Julian Gembalski nagrał we współpracy z Radiem Katowice kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organs" na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Wirtuozerię Juliana Gembalskiego, można podziwiać podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki. W Bazylice pw. Św. Wojciecha ukazuje swój kunszt grając na dziewiętnastowieczych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.wykonanie