Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


aktualności 


Dzień Modlitwy i Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę, 13 listopada, przypada dzień Modlitw i Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku w sposób szczególny modlimy się za chrześcijan prześladowanych w Sudanie.

Zapraszamy do lektury raportu polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie:

"Co roku 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych. Nie bądź obojętny!

Po raz trzeci ukazuje się w Polsce raport o prześladowaniach chrześcijan. W co trzecim kraju brak pełnej wolności religijnej. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych – alarmuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Wydawanie raportu wpisuje się w nasza misję, jaką jest pomaganie Kościołowi wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie może on swobodnie pełnić swojej posługi – wyjaśnia ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie. – Nie wolno nam być obojętnymi na prześladowanie i zabijanie naszych sióstr i braci! – apeluje.

W ponad 70 krajach świata dochodzi do dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawanie Jezus Chrystusa. – Oznacza to, że w co trzecim kraju brak pełnej wolności religijnej. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych – tłumaczy dr Tomasz Korczyński, redaktor raportu. „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010” uwzględnia 40 krajów, najbardziej dramatycznych przykładów prześladowań. Opisuje ciężki los chrześcijan m.in. w Afganistanie, Chinach, Korei Północnej, Myanmarze, Pakistanie, Nigerii, Sudanie, Wietnamie czy Zimbabwe. Liczący niemal 300 stron raport zawiera informacje z pierwszej ręki – od biskupów, księży, sióstr zakonnych, pastorów i wiernych przebywających w krajach prześladowań. – Jest to tylko fragment smutnej rzeczywistości, jaką jest prześladowanie chrześcijan w XXI wieku – zauważa Korczyński. Wśród pięciu źródeł krwawych prześladowań wymienia: islam wojujący, radykalny hinduizm i buddyzm, komunistyczne reżimy totalitarne i reżimy autorytarne.

Raport „Prześladowani i zapomniani” ma przełamać stereotypowe wyobrażenie, że prześladowanie chrześcijan wiążą się wyłącznie z zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego. – Publikacja jest też swego rodzaju wyrzutem sumienia dla ludzi cywilizacji Zachodu, cywilizacji stworzonej na wartościach chrześcijańskich. Mieszkańcy tego świata, dziś syci i samozadowoleni zapominają o losie uciskanych sióstr i braci w Chrystusie Panu – uważa ks. prof. Tadeusz Bąk, dyrektor Instytutu Socjologii UKSW.

Na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Stosunków Zewnętrznych Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się 31 stycznia, planowana jest dyskusja odnośnie prześladowań chrześcijan i poszanowania wolności religijnej. Tydzień temu (20.01) PE przyjął rezolucję w obronie mniejszości chrześcijańskich na świecie, potępiając ataki na wyznawców Chrystusa w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Europie. Jednocześnie Parlament Europejski wezwał Wysoką Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton do przygotowania w trybie pilnym strategii UE na rzecz egzekwowania prawa człowieka do wolności wyznania, w tym listy sankcji przeciwko państwom, które świadomie unikają chronienia wyznań religijnych.

Możemy pomóc chrześcijanom, mówiąc o ich cierpieniach i prześladowaniach, przez modlitwę i wsparcie materialne – przekonuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Każdego 14 dnia miesiąca można się włączyć w szczególną modlitwę za prześladowanych. W lipcu ubiegłego roku organizacja zachęcała także m.in. do działania poprzez złożenie podpisu pod petycją o zniesienie prawa przeciw bluźnierstwu w Pakistanie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2011 r. chce zwrócić szczególnie uwagę na Sudan. 9 stycznia rozpoczęła się kampania „Pomoc dla Sudanu”, w związku z przeprowadzanym tam referendum. Również III Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w listopadzie będzie poświęcony temu krajowi.

Dyskryminacja chrześcijan i animistów, mieszkających głównie na południu, przez rządzących krajem muzułmanów z północy, doprowadziła do wojny domowej. W wyniku trwającego 22 lata konfliktu, zginęło 2 mln osób, a 4 mln zostało brutalnie wypędzonych ze swoich domów. 14 lutego br. w Chartumie zostaną ogłoszone wyniki referendum rozstrzygającego o oddzieleniu południa od muzułmańskiej północy. Ze wstępnych sondaży wynika, że dojdzie do rozdziału.

Z powodu głodu, braku wody oraz niezbędnych do przeżycia leków i szczepionek cierpi 11 mln Sudańczyków. W obozach dla uchodźców, w nieludzkich warunkach przebywają ludzie pozbawieni środków do życia, opieki medycznej i edukacji. W ramach kampanii „Pomoc dla Sudanu” wsparcie otrzyma Centrum Shajara w Chartumie, które niesie pomoc uchodźcom. Od 1989 r. prowadzą je siostry salezjanki.

Prześladowani i zapomniani. Raport

Materiały Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Pragniemy zaproponować Państwu naszą najnowszą publikację: „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010”.

W XXI wieku chrześcijanie wciąż są najbardziej narażeni na ataki ze strony przedstawicieli licznych systemów ideologicznych, totalitarnych, a także religijnych. W dzisiejszym świecie w ponad 70 krajach świata dochodzi do dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawanie Jezus Chrystusa. Oznacza to, że w co trzecim kraju nie istnieje wolność religijna. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych.

W raporcie uwzględniliśmy 40. krajów, najbardziej typowych przykładów prześladowań. Jest to tylko fragment smutnej rzeczywistości, jaką jest prześladowanie chrześcijaństwa w XXI wieku. Na niemal 300 stronach książki oddajemy głos uciskanym Siostrom i Braciom w takich krajach jak Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam czy Zimbabwe. Wiadomości o ich ciężkim losie otrzymujemy na bieżąco z pierwszej ręki, od biskupów, księży, sióstr zakonnych, pastorów i wiernych przebywających
w krajach prześladowań. Tragiczne wiadomości o losie umęczanych katolików, protestantów i prawosławnych docierają do nas z krajów islamu, reżimów komunistycznych, ale też ze świata buddyzmu i hinduizmu.

Istnieje obecnie pięć źródeł krwawych prześladowań:
1) Islam wojujący.
2) Radykalny hinduizm.
3) Radykalny buddyzm.
4) Komunistyczne reżimy totalitarne.
5) Reżimy autorytarne.

Oddzielnym problemem, nie uwzględnionym w tej klasyfikacji, jest ludobójstwo dokonywane w krajach owładniętych konfliktami wojennymi. Chrześcijanie giną w sytuacjach wyglądających tylko z pozoru
jako „wojna”. Jako „ofiary wojenne” oddają życie podczas zgromadzeń modlitewnych, ponieważ stanowią wówczas łatwy cel ataków bandytów.

W książce przedstawiamy raporty z tragicznych miejsc wydarzeń w 40. krajach świata. Co roku życie setek tysięcy ludzi jest zagrożone tylko dla tego, że są oni wyznawcami Jezusa Chrystusa. Oprócz wielkiego ryzyka utraty życia i zdrowia, dodatkowo chrześcijanie narażeni są jeszcze na codzienne szykany, dyskryminację, utratę prywatnego mienia, co zostało bardzo precyzyjnie scharakteryzowane w naszej publikacji, ukazującej,
że prześladowanie, to także codzienna dyskryminacja w sferze publicznej (w pracy, na ulicy, w społeczności sąsiedzkiej), a także w sferze prywatnej (w kręgu rodzinnym).

Raport „Prześladowani i zapomniani” ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieznany los milionów ludzi, ponieważ w stereotypowym wyobrażeniu prześladowania chrześcijan kojarzą się wyłącznie z zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego. Jan Paweł II powiedział, że XX wiek był najkrwawszym okresem prześladowań ludzi za wiarę w Jezusa Chrystusa. Niestety nowe tysiąclecie nie zapowiada poprawy ich sytuacji, czego dowodem są krwawe Święta Bożego Narodzenia 2010 oraz tragiczny początek Nowego Roku w Egipcie (zamach w Aleksandrii).

"Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009/2010" opisuje następujące kraje:
Przykłady radykalnego islamu: Arabia Saudyjska, Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Etiopia, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Liban, Malediwy, Malezja, Maroko, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan, Turcja, Ziemia Święta (Autonomia Palestyńska, Izrael).
Przykłady radykalnego buddyzmu: Bhutan.
Przykłady radykalnego hinduizmu: Indie, Nepal.
Przykłady reżimów totalitarnych: Chiny, Erytrea, Korea Północna, Kuba, Wietnam, Laos.
Przykłady dyktatur: Białoruś, Boliwia, Myanmar, Tadżykistan, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe.
Konflikty wojenne: wykorzystywane są również do przeprowadzania czystek etnicznych i religijnych
na ludności cywilnej, podczas gromadzenia się chrześcijan na modlitwie. Takimi przykładami są masakry
na chrześcijanach dokonywane przez oddziały Armii Bożego Oporu w Demokratycznej Republice Konga,
czy ataki lewackich ugrupowań FARC-u w Kolumbii.

„Raport Prześladowani i zapomniani. Prześladowania chrześcijan w latach 2009/2010 jest głosem uciskanych, dyskryminowanych i prześladowanych chrześcijan, tych, którym zakneblowano usta, aby nie mogli powiedzieć światu o swoim losie. Publikacja jest też swego rodzaju wyrzutem sumienia dla ludzi cywilizacji Zachodu, cywilizacji stworzonej na wartościach chrześcijańskich. Mieszkańcy tego świata, dziś syci i samozadowoleni zapominają o losie uciskanych Sióstr i Braci w Chrystusie Panu”. (z recenzji naukowej: ks. prof. Tadeusza Bąka)".wykonanie