Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


Aktualności 


Rok św. Pawła w Polsce

Czytanie i prezentacja listów św. Pawła, dni tematyczne, wystawy, spotkania chrześcijan - to tylko niektóre z wydarzeń związanych z obchodami Roku Świętego Pawła, który rozpocznie się 28 czerwca - w przeddzień uroczystości św. Piotra i Pawła.

W Polsce, podobnie jak i na całym świecie, w diecezjach będą organizowane z tej okazji pielgrzymki do miejsc związanych z Apostołem Narodów (Bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie, do Ziemi Świętej, Turcji, na Maltę), a także do wyznaczonych miejsc kultu świętego w diecezjach. Przygotowano też konferencje na temat jego życia i działalności oraz spotkania modlitewne. W archidiecezji krakowskiej na przykład, w najbliższą niedzielę (29 czerwca) będzie czytany specjalny List pasterski kardynała Stanisława Dziwisza na rozpoczęcie jubileuszowego roku. Dla każdej parafii zostały też przygotowane materiały zawierające m.in. ogólne wiadomości o Roku św. Pawła, specjalne modlitwy i propozycje Katolickiego Centrum Kultury (pielgrzymki diecezjalne, wystawy). Na stronie archidiecezji zamieszczono też specjalny link poświęcony diecezjalnemu przeżywaniu Roku Pawłowego.

Do podejmowania inicjatyw formacyjnych związanych z nauczaniem św. Pawła zachęcał m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik w Katowicach, gdzie w połowie czerwca spotkali się polscy biskupi. Jednym z tematów 344. zebrania plenarnego był właśnie rozpoczynający się Rok św. Pawła.

Odpusty w Roku św. Pawła

W każdej diecezji z okazji Roku Świętego Pawła, postanowieniem Ojca Świętego Benedykta XVI, można zyskać odpust zupełny, spełniając specjalne warunki - wierni powinni uczestniczyć w nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów pierwszego lub ostatniego dnia roku jubileuszowego w którymś z miejsc kultu. Każdy biskup ponadto określił dni, w których w wyznaczonych przez niego miejscach, raz dziennie, pod zwykłymi warunkami: wyspowiadania się, przyjęcia Komunii św. i odmówienia modlitwy w intencji Ojca Świętego oraz wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub zmarłych. Dla pielgrzymujących do Bazyliki św. Pawła w Rzymie darowanie doczesnych kar za popełnione grzechy dostępne jest przez cały rok. W wielu polskich diecezjach przygotowano bogaty programy pielgrzymek do Bazyliki oraz innych miejsc związanych ze św. Pawłem.

Miejscem, w którym nie wyjeżdżając do Rzymu, można uzyskać odpust zupełny przez cały rok (od 29 czerwca 2008 roku do 29 czerwca 2009 roku) jest Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w diecezji rzeszowskiej, posiadające autentyczne relikwie św. Pawła Apostoła. Pielgrzymując do tego miejsca, należy pomodlić się przed ołtarzem Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówić modlitwę Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz dodać wezwania ku czci Matki Bożej i św. Pawła.

Pauliści z okazji jubileuszu urodzin swojego patrona

Warto zwrócić uwagę na działania, które zamierza podjąć w czasie jubileuszu 2000. urodzin Apostoła Towarzystwo św. Pawła, zwane od swego patrona paulistami. W Polsce pauliści, organizują na początku lipca w Masłońskich koło Częstochowy rekolekcje letnie dla młodzieży męskiej poświęcone Apostołowi Narodów, jego działalności i życiu. Na Jasnej Górze natomiast planowany jest koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane m.in. Listy św. Pawła w najnowszym przekładzie paulistów. Ich działalność od samego początku związana jest z apostolstwem wydawniczym (Edycja św. Pawła). W roku jubileuszowym, prawdopodobnie jesienią, planują między innymi nową edycję Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Przy współpracy z nimi zostały wydane już Listy św. Pawła, które na początku czerwca w ponad 100 tysiącach egzemplarzy ojciec Jan Góra przekazał młodzieży podczas spotkania nad Lednicą. Dominikanin zachęcał wówczas młodych do lektury i korzystania z entuzjazmu wiary, którego przykładem był Apostoł. „Biorąc pisma św. Pawła Apostoła do ręki, sprawiacie, że Lednickie Spotkanie będzie trwało dłużej” – pisze ojciec Góra w słowie dołączonym do Listów. Edycja św. Pawła ma też propozycję dla najmłodszych, książeczkę „Święty Paweł – Apostoł Jezusa”, która przybliża postać świętego. Międzynarodową inicjatywą zgromadzenia jest natomiast serwis internetowy, w którym również w języku polskim zamieszczane będą reportaże i relacje korespondentów z pobytu w miejscach związanych ze św. Pawłem. 23 czerwca z inicjatywy Centrum Studiów Biblijnych i Komunikacji św. Pawła ukazał się również pierwszy miesięcznik pod tytułem "Paulus", poświęcony w całości św. Pawłowi. W zamyśle autorów ma on pokazywać postać Apostoła Narodów jako przyjaznego i pełnego życia. Wśród licznych artykułów znajdą się tam między innymi wywiady z postaciami świata ekumenicznego i międzyreligijnego. Prezentacja pierwszego numeru miała miejsce w Księgarni św. Pawła w Rzymie.

Inne inicjatywy i publikacje związane z Apostołem Narodów

Inicjatywy wydawnicze podejmowane są nie tylko przez paulistów. Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II założone przez ks. prof. Henryka Witczyka zamierza z okazji Roku Świętego Pawła opublikować na swojej stronie internetowej serię materiałów biblijnych związanych z Apostołem Narodów do wykorzystania w grupach biblijnych, homiliach i katechezach. Również najbliższy zjazd Stowarzyszenia Dzieła Biblijnego, które będzie miało miejsce 17 i 18 września we Wrocławiu, zostanie poświęcony teologii świętego Pawła. Z okazji roku jubileuszowego powstała też specjalna pieśń: „Hymn na Rok św. Pawła”. Polską adaptację jego tekstu i melodii przygotowało Wydawnictwo „Hlondianum”. Do oryginalnej wersji zostały dopisane kolejne zwrotki i refren, których słowa stanowią Pawłowe wypowiedzi zawarte w jego Listach. Wydawnictwo Rafael w związku z jubileuszem przygotowało natomiast pamiątkowy album ”Rok Świętego Pawła”. Do publikacji dołączono płytę z wyborem listów św. Pawła czytanych przez aktorów Teatru Starego w Krakowie oraz kieszonkowy modlitewnik z litanią do Świętego. Na rynku wydawniczym ukazały się również książki Wydawnictwa Bratni Zew: „Św. Paweł z Tarsu” pióra Romano Penna oraz „Duchowe nauczanie świętego Pawła Apostoła” Settimio Ciprianiego.

Wiele miejsca na swoich łamach poświęcają św. Pawłowi także tygodniki katolickie. Tygodnik Niedziela rozpoczął niedawno cykl „Wywiad ze św. Pawłem Apostołem”, uruchomiona została też strona internetowa poświęcona świętemu: www.swpawel.niedziela.pl. Warto dodać, że redakcja tygodnika zainicjowała również plenerową wystawę fotograficzną pt. "Rok św. Pawła: 28 VI 2008 - 29 VI 2009: 2000. rocznica urodzin Apostoła Narodów". Jej otwarcie miało miejsce 20 czerwca w Częstochowie. Ekspozycja prezentuje zdjęcia fotoreporterów tygodnika, wykonane w Rzymie, Grecji i Turcji, w miejscach, w których przebywał św. Paweł.

KAI (BP KEP/ jl, jk //maz)
kontakt    
wykonanie