Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


Aktualności 


Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie)

Od przyszłej niedzieli, tj. 02 grudnia, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski.Tą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Podczas Adwentu celebrować będziemy jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną MSZĘ RORATNIĄ. Roraty w naszej parafii będą odprawiane o godz. 6.00 w Bazylice od poniedziałku do soboty. Zapraszamy modlitwy dzieci, młodzież i dorosłych. Zachęcamy, aby na Roraty przychodzić z lampionami. W poniedziałek przed Roratami, o godz. 5.45 nastąpi tradycyjne przedstawienie siedmiu stanów, a od wtorku o godz. 5.40 będziemy śpiewać Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W I Niedzielę Adwentu po raz dwudziesty piąty rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tradycyjnie symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Świece Caritas dostępne będą od pierwszej niedzieli adwentu. W biurze parafialnym i w zakrystii można nabyć świece CARITAS. Duże w cenie 15 zł., małe 8 zł.

Obok prezbiterium w Bazylice ustawiona zostanie tzw. choinka marzeń. Będą na niej zawieszane świąteczne marzenia dzieci z ubogich rodzin. Jeżeli ktoś chce któreś z marzeń zrealizować wystarczy wziąć kartkę z choinki, a prezent z wypisanym imieniem dziecka przynieść do zakrystii lub biura parafialnego. Wymarzony prezent dostarczymy dzieciom.

Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
Zwornikiem wszystkich tekstów liturgii adwentowej obydwu części jest czytanie księgi proroka Izajasza. Czytanie to obrazuje tęsknotę za wyczekiwanym Mesjaszem.
kontakt    
wykonanie