Google
   BAZYLIKATV 1st
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
          polecamy:
 
  Regulamin
  Konspekty
  Komentarze
  Warsztaty
 
 
 
 
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Liturgia Godzin
  Katechizm
  Lednica
  Słowo na każdy dzień
  Piesza pielgrzymka
  Kanonizacja
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos
 
  Watykan
  Fundacja DzNT
  Dzieło Biblijne
  Ruch Światło-Życie


aktualności 


Siódma rocznica śmierci ks. kanonika Romana Lewandowskiego

W niedzielę, 20 stycznia przypada siódma rocznica śmierci Księdza Kanonika Romana Lewandowskiego. Z tej okazji zapraszamy na Msze święte o godz.09.00 do Bazyliki. Zachęcamy wszystkich do modlitwy w intencji śp. Księdza Kanonika oraz do odwiedzenia cmentarza. Ksiądz Roman Lewandowski urodził się 12 grudnia 1932 r. w Chełmży. W 1951 roku podjął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Ukończył je święceniami kapłańskimi w 1957 r. Dekretem Ks. Biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego został posłany na placówkę do Brodnicy.
Tam pracował katechizując i pełniąc obowiązki wikariusza w parafii p.w. Św. Katarzyny przez 10 lat, czyli do 1967 r. Od grudnia 1967 r. został powołany na samodzielną placówkę do Żmijewa  koło Brodnicy, do parafii p.w. Św. Jakuba, jako administrator parafii, którego nie zatwierdziły władze państwowe. W Żmijewie pracował do lipca 1975 r. W tym okresie ukończył studia prawnicze na Instytucie Prymasowskim w Warszawie.1 lipca 1975 r. dekretem Ks. Biskupa Bernarda Czaplińskiego, także bez początkowego zatwierdzenia władz państwowych, został posłany do Chojnic. Pełniąc posługę proboszcza w parafii p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela przepracował czynnie 24 lata. Z dniem 1 lipca 1999 r. Ks. Biskup Jan Bernard Szlaga zwolnił Ks. Kanonika Romana Lewandowskiego z obowiązków proboszcza parafii p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach i przeniósł w stan spoczynku. Rada Miejska 6 października 2005 roku nadała księdzu kanonikowi zaszczytny tytuł honorowego obywatel Chojnic. Zmarł 20 stycznia 2012 r. w Chojnicach.

tekst z strony http://www.historiachojnic.pl/biografia/30/ks-roman-lewandowski-1932---2012  zapraszamy do odwiedzenia tej strony :)
wykonanie