Google
   HISTORIA PARAFII 1st
   MSZE ŚWIĘTE 1st
   GALERIA 1st
   OGŁOSZENIA 1st
   KLAUZULA RODO 1st
          polecamy:
 
  Księża
  Sakramenty
  Kancelaria
  Pismo Święte
  Piesza pielgrzymka
  MB Pocieszenia
  Siostra Adelgund
  Wspólnota Szkół Kat.
  Rodzina Kolpinga
  Schola Bazyliszki
  Ogniska Sw. Rodziny
  Księga gości
 
 
  Pielgrzym
  Gość Niedzielny
  Niedziela
  KAI
  Opoka
  Wiara.pl
  Radio Głos


aktualności 


Zatroszcz się o wakacyjną Eucharystię dzieci

Zapewnienie możliwości realizacji praktyk religijnych, przede wszystkim uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej dla dzieci przebywających na wczasach, obozach czy koloniach letnich, to bardzo ważne zadanie dla katolickich rodziców. Powstaje jednak pytanie, jak tego dopilnować na odległość. Rozwiązaniem jest wypełnienie oświadczenia, w którym wyrazimy wolę, aby nasz syn czy córka regularnie uczestniczyli we Mszy św. niedzielnej podczas takiego wyjazdu. Oczywiście ten problem znika w sytuacji, gdy wysyłamy dziecko na wakacje organizowane przez ruchy, stowarzyszenia czy parafie katolickie.

Oświadczenie wyrażające wolę rodzica, aby jego dziecko uczestniczyło podczas kolonii czy obozu we Mszy św. niedzielnej, można napisać nawet odręcznie. Winna się w nim znaleźć prośba o to, aby wychowawcy zapewnili dziecku bezpieczne dotarcie w niedzielę czy święto na Mszę Świętą. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć m.in. na stronie internetowej parafii Świętego Krzyża w Płocku. O możliwości napisania tego w gruncie rzeczy prostego oświadczenia niestety często nie wiedzą rodzice, zdając się jedynie na dobrą wolę wychowawców i organizatorów letniego wypoczynku. Prawda jest jednak taka, że pisemnie wyrażona wola rodziców staje się zobowiązaniem dla kadry. O tym, aby również w czasie wakacji pamiętali o religijnym wychowaniu swoich dzieci, którego nieodłącznym aspektem jest uczestnictwo w Eucharystii, przypominają szczególnie na początku wakacji duszpasterze. Proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Starogardzie Gdańskim ks. Stanisław Piastowski co roku stara się przypominać o tym rodzicom. "Wysyłając dzieci i młodzież na kolonie, obozy i wczasy - napiszmy prośbę do wychowawców, aby umożliwili im uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej" - apelował w czasie ogłoszeń parafialnych u progu wakacji. Jak podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", taką prośbę wychowawcy winni uszanować. - Niedziela jest dniem świętym. Czy to wakacje, czy rok szkolny, mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej. Jest to nie tylko obowiązek, ale i przywilej chrześcijan, możemy się spotykać i powinniśmy się spotykać z Jezusem Eucharystycznym - zaznacza ks. Piastowski. Zwraca uwagę, że w okresie wakacyjnym obchodzimy również święta, w tym uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 15 sierpnia i także związana jest z obowiązkiem uczestniczenia we Mszy Świętej.

Nie musimy pisać oświadczeń z życzeniem, aby nasze dziecko uczestniczyło we Mszy św. niedzielnej na pewno wówczas, gdy wysyłamy je na letni wypoczynek z katolickimi organizacjami, np. z Caritas, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży czy Ruchem Światło-Życie. Praktyka niedzielnych Mszy św. jest czymś naturalnym również podczas obozów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Mamy instrukcję w sprawie wychowania religijnego, dokument, który mówi jasno, jaki winien być proces wychowawczy. Każde z dzieci, które uczestniczy w naszych obozach, powinno mieć nie tyle możliwość, ile wręcz przykład osobisty instruktora, który poprzez swoją postawę przekonuje do udziału również we Mszy św. - podkreśla w rozmowie z nami hm. Radosław Podogrocki, naczelnik harcerzy ZHR. Przypomina, że instruktorami w ZHR mogą być tylko chrześcijanie, a w systemie stopni i sprawności jest zawsze akcentowane życie sakramentalne. Chodzi o to, by wiara harcerza była żywa. - Dla nas oczywistością jest, że dzieci mają zapewnione uczestnictwo we Mszy św. - konkluduje hm. Podogrocki.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik 2011-07-08Pliki do pobrania:
 wykonanie